Uyku Problemleri

uyku problemi
Uyku Problemleri
Uyku sorunları mı çekiyorsunuz? Uyumakta zorlanıyor musunuz?
uyku problemleri nelerdir? uyku problemleri nasıl düzelir? uyuyamıyorum, gece terörü ve daha fazlası

Uyku Apnesi

Uyku sırasında yineleyici nöbetler olarak, kısa bir süre solunum durmasına uyku apnesi denir.Nedeni bilinmeyen bu bozukluğun gündüz aşırı uyuma arzusu olanlar ile horlayanlarda daha sık görüldüğü ileri sürülmektedir.Soluk durması ortalama 10 saniye devam eder ve gece boyunca 20-25 defa tekrarlayabilir.Kişi Soluğunun kesildiğinden haberdar olmaz.Kişiler sabah uyandıklarında kendilerini yorgun ve huzursuz içerirler.

Gece Terörü

Gece şiddeti, derin uyku sırasında ortaya çıkan amaçsız ve anlamsız davranışlardır.Korkulu rüyalara bağlı bir durum değildir.Genellikle 3 yaşında başlar ve ergenlik başlangıcına kadar devam eder.Çok az çocukta gözükür ve zamanla yok olur. Çocuk çığlık atar ve yatakta tepinir.Gözleri açık, bakışları donuktur.Terler titrer ve korkar.Bilinci yerinde değildir.Bu hal genellikle 15 dakika sürer.Çocuk sabah uyandığında hiç bir şeyi hatırlamaz.Stres en önemli tetikçisidir.

Uyku sorunları yaşayanlar, öfkeli, sinirli ve sabırsız olduklarından depresyona en yatkın kişiler olurlar. Uykunun hayatımızdaki yeri kimse tarafından önemsenmesede çok büyüktür.

-Uyku bozukluğu tanısı nasıl konuluyor?
Klinik bulgular ve polisomnografi yoluyla koyulmaktadır.

-Burada EEG'nin yeri nedir?
EEG uyku sürecini analiz etmek için elimizdeki hemen hemen tek olanaktır.

-Peki uyku EEG'si burada farklı veriler mi sunar?
Evet. Her uyku bozukluğu için uykunun bir aşamasında patoloji vardır.

-Uyku laboratuarı uyku bozuklu tedavisinde önemsenmeli midir?
Elbette. Uyku bozukluklarının tanısında uyku laboratuarı kaçınılmaz bir öneme sahiptir.

-Kişinin kendisinin de durumunu görmesi açısından uygulanan testler var mıdır?
Evet. Uyku laboratuarında elde edilen veriler hipnogram adı altında bir çıktı sağlar. Buna bakan kişi kendi uyku düzeni hakkında bilgiye kavuşur. Ve tedaviyle ortaya çıkan değişimi izleyebilir hale gelir.Kısacası uyku bozukluğu olan insanlar kesinlikle doktora başvurmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır.    Blogger Comment
    Facebook Comment

1 Yorum: